بررسی وانت کاپرا 2

بررسی وانت کاپرا 2

وانت کاپرا توسط گروه بهمن راهی بازار ایران شد.چند سال هست که با توجه به استقبال از وانت کاپرا تصمیم به ارايه وانت کاپرا 2 کرد.

کاپرا2 در بخش فاصله محوری افزایش طول را نسبت به نسخه قبلی کاپرا تجربه کرده است. این افزایش که حدود 15سانتی متر اعلام می شود، در بخش اول باعث شده تا فضای بار این پیکاپ چینی بهتر از گذشته شود. با نگاهی کلی می توان به این مسئله پی برد که کاپرا2 میان رقبا از فضای بار بیشتری برخوردار است و همین مسئله می تواند نظر مشتریان زیادی را به سمت خود بشکاند.
با در نظر گیری این مسئله می توان گفت که افزایش فاصله محوری در نهایت باعث بیشتر شدن طول خودرو شده است که در برخی زوایا کاپرا2 را بزرگتر از نسخه قبلی نشان می دهد. همچنین در نظر داشته باشید که احتمالا افزایش فاصله محوری تا حدی در هندلینگ خودرو تاثیر می گذارد. این تاثیر را نمی توان در راستای بهبود هندلینگ و مانورپذیری خودرو معرفی کرد.

ظاهری جدید

کاپرا2 در بخش ظاهری بیشترین تغییرات را داشته است. این پیکاپ در بخش جلویی خودرو با فیس لیفت همراه شده است و سپر، چراغ ها جلو پنجره تغییر کرده است. این تغییرات جزئی باعث شده تا کاپرا نسبت به گذشته جذابتر به نظر آید و تا حدی عضلانی بودن یک پیکاپ در نگاه اول به بیننده منتقل شود. بیشترین تغییرات ظاهری برای کاپرا2 در بخش کابین خودرو اتفاق افتاده است. وقتی که به داخل این پیکاپ نگاه می کنید تا حد زیادی به سمت جذب سلیقه خانواده ها حرکت کرده است و امکانات بهتری نسبت به قبل در داخل آن یافت می شود. داشبورد و بسیاری از جزئیات کابین کاپرا2 به لندمارک V7 نزدیک شده و مانیتور و کولر اتوماتیک روی آن یافت می شود. همچنین تنظیمات سیستم انتقال قدرت به چرخ ها به صورت الکتریکی قابل تغییر است. نوع تودوزی و برخی نمادهای طراحی باعث شده تا کاپرا2 در سال 96 نسبت به قبل خوش رختر و به روزتر باشد.

مشخصات فنی به نسبت خوب

پیشرانه کاپرا2 از نوع 2.4 لیتری چهار سیلندر بنزینی است. این پیشرانه توسط کمپانی میتسوبیشی طراحی شده است که 124.7 اسب بخار را با گشتاور 200 نیوتون متر تولید می کند. همچنین گیربکس کاپرا2 از نوع 5 دنده دستی بوده که انتقال قدرت به نسبت خوبی را دارد. با توجه به وضعیت انتقال قدرت به چرخ ها، می توان کاپرا2 را در جالت تک دیفرانسیل عقب، دو دیفرانسیل سبک و یا سنگین راند.
ضریب تراکم کمتر از 10 پیشرانه این پیکاپ نشان از آن دارد که می تواند سازگاری خوبی با بنزین ایران داشته باشد. همچنین تولید گشتاور حداکثری در 2500 دور در دقیقه یکی از ویژگی های این پیکاپ چینی به حساب می آید.

آغاز تست در جاده های بی راهه

صبح چهارشنبه با یک دستگاه مکسوس V80 گروه بهمن راهی منطقه طالقان شدیم تا تست خودروها را در جاده های کوهستای انجام دهیم. بعد از حدود دو ساعت به منطقه مورد نظر رسیدیم و برنامه تست ما با دو دستگاه کاپرا2 آغاز شد. ابتدا خودروها از کنار دریاچه سد دور کردیم و چند دقیقه رانندگی را در شرایط عادی و متعادل تجربه کردیم. در این بخش می توان گفت که سواری کاپرا2 به نسبت سایر رقبا در بازار نرمتر است و تکان کمتری را به اتاق وارد می نماید. همچنین ضربات و صدای موتور با شدت به نسبت کمی در اتاق شنیده می شوند. ولی مسئله اینجا بود که گویا هنوز سیستم کلاچ کاپرا2 هنوز تقویت خاصی را به خود ندیده است. زیرا در برخی تعویض دنده ها احساس می شد که باید با دور موتور بالا حرکت اتفاق افتد که شاید نشان از ضعف جزئی سیستم کلاچ و گیربکس این خودرو بود. در قسمت هایی از تست هم که فشار به خودروها آوردیم، بوی دیسک و صفحه خودرو احساس می شد که نشانه ای از صفحه کلاچ نه چندان قوی کاپرا2 بود. ولی در صورتی که شما بتوانید قلق رانندگی را این پیکاپ را بفهمید، می توانید رانندگی به نسبت خوبی را داشته باشید. یکی از ضعف های عمده بسیاری از پیکاپ های موجود در بازار ایران، عدم امکان تنظیم ارتفاع صندلی است که در بسیاری از موارد برای افرادی با قد کمتر از 175 سانتی متر احساس می شد.

بعد از اینکه رانندگی با حالت تک دیفرانسیل کاپرا2 را تجربه کردیم. وارد مسیرهای ناهموار و خاکی شدیم. در این بخش ها هم نیازی به سیستم دو دیفرانسیل خودرو نبود. ولی وقتی با سرعت حدود 30 کیلومتر بر ساعت در مسیر ناهموار به نسبت شدید رانندگی می کردیم، کمی گیجی فرمان و ضربات شدید احساس می شد. برای خروج کامل از جاده باید از حاشیه جاده ای با ارتفاع حدود 70 سانتی متر می گذشتیم. در این قسمت خودرو را در حالت 4H قرار دادیم و دیدیم که کاپرا2 با لاستیک های بارز هم به راحتی از این موانع می گذرد.
بعد از آن با این حالت چند دقیقه در مسیرهای خاکی و پردست انداز رانندگی کردیم و به تپه ای سنگ لاخی رسیدیم. با دو گرفتن در همان حالت چهار چرخ سبک، با دور موتور بالا و حفظ قدرت کافی به تپه حمله کردیم. ولی در این بخش کاپرا2 نشان داد که آنچنان نمی تواند در این وضعیت مناسب و پایداری ظاهر شود. بعد از آن دوباره به عقب برگشتیم و با ایست کامل خودرو را در حالت 4L قرار دادیم. در این حالت قدرت دنده های خودرو به شدت افزایش پیدا می کند و تنها می تواند در زمان های این چنینی از آن استفاده کرد

بعد از انجام تست های اولیه و مختلف خودروها را چند دقیقه ای با دور پایین راندیم تا اگر مشکلی برایشان پیش آمده، بروز کنند. ولی خوشبختانه علی رغم فشارهای زیادی اتفاقی برای خودروها نیافتد و آن ذهنیت چینی مطلق را از خود دور کردند. وجود امکانات خوب در این خودرو هم توانسته تا سطح بهتری از آسایش را به یک راننده خودرو کار و تجاری نشان دهد. به عنوان مثال وجود سیستم نویگیشن، دوربین عقب، سیستم تهویه اتوماتیک تا حد زیادی می تواند در رضایت مشتریان نقش داشته باشد.

و اما نتیجه گیری

می توان به این تست و کاپرا2 از زوایای مختلف نگاه کرد. کاپرا با ظاهر سابق خود به عنوان یک پیکاپ پرفروش در بازار ایران شناخته می شود. این خودرو با اینکه اصالت چینی دارد، حتی این روزها هم طرفداران خود را دارد و با توجه به مالکان زیادی که دور خود جمع کرده است، می توان نمادی از موفقیت در کنار رضایت مشتری را برداشت کرد.
حال این خودرو که تا این حد در بازار ایران خوش درخشیده و گروه بهمن را در بازار خودروهای کار و تجاری سر بلند کرده است، چند وقتی است که با نام کاپرا2 و با ظاهری فیس لیفت شده به خط تولید این شرکت برگشته است. بدیهی است که گروه بهمن با همکاری کمپانی مادر (ZX Motor) توانسته تا کاپرا یا همان گرندتایگر را بهتر از قبل کند. وجود تغییرات در کابین، فاصله محوری، نصب فن برقی و… از جمله تغییرات مثبت کاپرا2 به حساب می آید. واقعیت مسئله اینجاست که باز هم شانس موفقیت گروه بهمن با کاپرا2 در بازار کشور به نسبت پارس خودرو و ایران خودرو بیشتر است. زیرا می توان کاپرا2 را قابل قبولتر از پیکاپ ریچ پارس خودرو معرفی کرد و حداقل مطمئن بود که کاپرا2 در میان مشتریان از فوتون تونلند محبوبتر است. به هر حال در زمان نبود خودروهایی چون نیسان پیکاپ، می توان کاپرا2 را به خودروهای رقیب ترجیح داد.

منبع:www.asbe-bokhar.ir


, , , , , , , , , , , , , , , , ,

متمایز بودن در عرضه محصولات، ویژگی منحصر گروه بهمن
متمایز بودن در عرضه محصولات، ویژگی منحصر گروه بهمن
پيشنهادي
قیمت تارا اتوماتیک در بازار آزاد – اسفند ۱۴۰۰
قیمت تارا اتوماتیک در بازار آزاد – اسفند ۱۴۰۰
پيشنهادي

پاسخي بگذاريد

ايميل شما منتشر نخواهد شد. فيلد هاي لازم علامت گذاري شده اند *

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]