15 خودروی سریع تاریخ شرکت مزدا

15 خودروی سریع تاریخ شرکت مزدا

زمانی که بحث خودروهای سریع و عضلانی مطرح می‌شود، خیلی کم اتفاق می افتد که مزدا به ذهن خطور کند. این کمپانی ژاپنی، که سال 1920 در هیروشیمای ژاپن تأسیس شد، در سراسر دنیا همواره به عنوان شرکتی که خودروهایی سریع و چالاک می‌سازد معروف بوده است. مزدا MX-5 میاتا، که معروف‌ترین محصول این شرکت است، یک نمونه فوق العاده از خودرویی اسپرت با بدنه‌ای سبک و موتوری قدرتمند می‌باشد.

 

زمانی که بحث خودروهای سریع و عضلانی مطرح می‌شود، خیلی کم اتفاق می افتد که مزدا به ذهن خطور کند. این کمپانی ژاپنی، که سال 1920 در هیروشیمای ژاپن تأسیس شد، در سراسر دنیا همواره به عنوان شرکتی که خودروهایی سریع و چالاک می‌سازد معروف بوده است. مزدا MX-5 میاتا، که معروف‌ترین محصول این شرکت است، یک نمونه فوق العاده از خودرویی اسپرت با بدنه‌ای سبک و موتوری قدرتمند می‌باشد.

این که در بازار، اگر به دنبال خودرویی بسیار قدرتمند باشید، خیلی سراغ مزدا را ممکن است نگیرید صحت دارد. مدل‌های بسیاری مانند فورد موستانگ، شورولت کامارو و داج چارجر وجود دارند که امکان فکر کردن به یک مدل مزدا را از شما سلب خواهند کرد. ولی مزدا برخی خودروهای سریع و قدرتمندی هم در طول تاریخ خود تولید کرده است. با خرید یک خودرو مزدا شما قطعاً نیازهای سرعت خود را برطرف خواهید کرد و احتمالاً، این موضوع شما را خیلی از نظر مالی اذیت نخواهد کرد.

برای ثابت کردن این که مزدا هم می‌داند چگونه خودرویی سریع تولید کند، ما لیستی از 15 خودروی سریع تاریخ این کمپانی برای شما آماده کرده‌ایم. البته تعداد مدل‌های سریع مزدا بیشتر از این 15 خودرو است، ولی برای این که لیستی جمع و جور داشته باشیم، به 15 مورد اکتفا کرده‌ایم. مدل‌های کانسپت به عنوان مثال در این لیست آورده نشده‌اند. در مشخص کردن سریع‌ترین خودروهای این برند، ما دو فاکتور حداکثر سرعت و زمان 400 متر آن‌ها را بررسی کرده‌ایم.

در ادامه مطلب، برای آشنا شدن با این خودروها، با ما همراه شوید.

15- مزدا 3

در حالی که مزدا 3 یکی از ارزان‌ترین خودروهای این کمپانی ژاپنی است، ولی همواره توانسته خود را به عنوان یکی از سریع‌ترین مدل‌های این کمپانی مطرح کند. به طور خاص، هاچ بک مزدا 3 می‌تواند صفر تا صد را در 7.4 ثانیه پر کند. این مدل در تست مجله موتور ترند به راحتی موفق شد مدل سدان را در آزمایش شتاب شکست دهد. این خودرو که از یک موتور 2.5 لیتری 4 سیلندر خطی بهره می‌برد، با داشتن 185 اسب بخار نیرو می‌تواند به سرعتی معادل 250 کیلومتر بر ساعت برسد. این میزان سرعت برای خودرویی زیر 20 هزار دلاری، فوق العاده است.

14- مزدا CX-9

این روزها وقتی که بحث شاسی بلندهایی با قدرت بسیار زیاد مطرح می‌شود دیگر کسی تعجب نمی‌کند. در مورد مزدا CX-9، به خوبی می‌توان توانایی مهندسان کمپانی برای طراحی یک خودروی غول آسای فوق العاده سریع را می‌توان دید. با بدنه سبکی که این خودرو دارد و موتور 2.5 لیتری توربو، CX-9 حدوداً 250 اسب بخار نیرو تولید می‌کند و صفر تا صد را در 7.2 ثانیه می‌تواند پر کند. در تست موتور ترند حداکثر سرعت آن 215 کیلومتر بر ساعت ذکر شده است.

13- مزدا 6 (مدل 2002)

در دهه 90 میلادی، بیشتر آمریکایی مزدا را با برند 626 می‌شناختند. با آغاز قرن جدید میلادی، 626 جای خود را به 6 داد و قدرت موتور آن به 220 اسب بخار افزایش پیدا کرد. مزدا 6 سال 2002 رونمایی شد و برای رسیدن به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت از حالت سکون، در تست کار اند درایور فقط به 6.8 ثانیه زمان نیاز داشت. این خودرو مسافت 400 متر را در 15.4 ثانیه و با سرعت 150 کیلومتر بر ساعت طی می‌کرد.

12- مزدا اسپید MX-5 میاتا

در حالی که خودروی اسپرت اورجینال مزدا به هیچ وجه یک جنگجوی جاده نیست، ولی نسخه‌های مختلفی از میاتا وجود دارند که بسیار قدرتمند هستند. به عنوان مثال می‌توان مزدا اسپید MX-5 مدل 2004 را نام برد. این رودستر شیک و زیبا 178 اسب بخار نیرو داشت و از آپگریدهای آیرودینامیکی زیادی بهره می‌برد. متخصصان کار اند درایور این خودرو را آزمایش کردند و نتایج فوق العاده شگفت انگیز بودند: این میاتا صفر تا صد را در 6.7 ثانیه پر می‌کرد و حداکثر سرعتی برابر با 205 کیلومتر بر ساعت داشت.

11- مزدا RX-8

کسانی که خودروهای تویوتا را خریداری می‌کنند احتمالاً از تاریخچه پرفورمنس مزدا خبر ندارند، تاریخچه‌ای که طی دهه‌های اخیر فوق العاده غنی بوده است. یک مثال بسیار خوب می‌تواند RX-8 باشد، یک جانشین بر حق RX-7، که از دهه 70 میلادی قوی‌ترین مدل شرکت مزدا بود. تا سال‌های اولیه قرن بیست و یکم، مزدا RX-7 را از خط تولید خارج و RX-8 را ساخت، خودرویی که نیروی کم‌تری داشت ولی با این حال، هنوز هم مدل بسیار قابلی بود. در تست ادموندز صفر تا صد این خودرو 6.6 ثانیه ثبت شد و خودرو در 15.1 ثانیه می‌توانست مسافت 400 متر را طی کند.

10- مزدا RX-8 اسپریت آر

آخر خط برای مزدا RX-8، نسخه اسپریت آر آن بود. این مدل تولید محدود که می‌توانست صفر تا صد را در 6.5 ثانیه پر کند، یکی از بهترین خودروهای مزدا در دهه گذشته میلادی لقب گرفت. این خودرو که ابتدا قرار بود فقط 1000 دستگاه از آن ساخته شود، محبوبیت بالای آن، مزدا را مجبور کرد تا 1000 دستگاه دیگر برای پاسخ به تقاضای بالای بازار تولید کند. این خودرو با موتور 232 اسب بخاری خود، حداکثر سرعتی بیشتر از 225 کیلومتر بر ساعت داشت و طراحی زیبای آن، خودرو را به یکی از بهترین مدل‌های مزدا برای کلکسیونرها تبدیل کرد.

9- مزدا MX-6

مزدا MX-6 ممکن است یکی از کمتر شناخته شده ترین مدل‌های این برند ژاپنی باشد. این خودرو که بین سال‌های 1987 تا 1997 میلادی ‌تریم‌های مختلفی از آن عرضه شده، در طول این دوره 10 ساله سریع‌ترین خودروی مزدا بود. صفر تا صد این خودرو معادل 6.2 ثانیه بود که در زمان خود عددی فوق العاده محسوب می‌شد. MX-6 از یک موتور ویژه 2.5 لیتری شش سیلندر خورجینی با 200 اسب بخار نیرو بهره می‌برد و خودرو به کمک آن، حداکثر سرعتی برابر با 230 کیلومتر بر ساعت داشت.

8- مزدا 6 (مدل 2007)

خودروهای سایز متوسط به نظر می‌رسد هر سال اقتصادی‌تر می‌شوند و کمپانی‌ها دیگر موتورهای قدرتمندی روی آن‌ها نصب نمی‌کنند، ولی نسل قبلی مزدا 6 داستانی متفاوت داشت و خودروی بسیار قوی و سریعی بود. نسخه S Grand Touring این خودرو از یک موتور 3.7 لیتری شش سیلندر خورجینی 272 اسب بخاری بهره می‌برد. این مدل، که سال 2009 رونمایی شد، به معنای واقعی کلمه یک پکیج کامل بود. در تست‌های موتور ترند، این خودرو توانست صفر تا صد را در 6.1 ثانیه پر کند. این خودرو همچنین مسافت 400 متر را در 14 ثانیه طی می‌کرد.

7- مزدا MX-5 میاتا

به طور طبیعی، نمی‌توان لیستی از خودروهای سریع مزدا ساخت و میاتا را در آن قرار نداد. MX-5 میاتا 2017، تمام آن چه که باید برای حضور در این لیست داشته باشد را دارد. در تست کار اند درایور، صفر تا صد این خودرو فقط 5.8 ثانیه بوده است (در آزمایش رود اند ترک این عدد 6.1 ثانیه ذکر شده). این خودرو با داشتن حداکثر سرعتی برابر با 207 کیلومتر بر ساعت، یک جانشین خوب برای برخی از بهترین مدل‌های مزدا می‌باشد.

6- Eunos Cosmo

اگر می‌خواهید در مورد مدل‌های پرفورمنس در تاریخ مزدا صحبت کنید، حتماً باید به یونوس کاسمو هم اشاره‌ای بکنید. این خودروی فوق العاده در بازارهای مختلفی در سراسر دنیا حضور داشته است. فقط چند دستگاه از آن وارد بازار آمریکا شد و کاسمو در واقع یکی از خودروهای موجود در لیست ممنوعه دولت آمریکا بود. مزدا قصد داشت با مدل‌های پرفورمنس کاسمو با لکسوس رقابت کند، ولی در همان مراحل ابتدایی بی خیال این قضیه شد. یونوس کاسمو صفر تا صد را در شش ثانیه پر می‌کرد و در 14 ثانیه می‌توانست مسافت 400 متر را طی کند. حداکثر سرعت آن برابر با 241 کیلومتر بر ساعت بود.

5- مزدا اسپید 6

مزدا اسپید 6 یک نسخه پرفورمنس از سدان سایز متوسطی بود که در سال 2005 رونمایی شده بود. در آن زمان، مزدا پیش بینی می‌کرد این خودرو صفر تا صد را بتواند در 6.2 ثانیه پر کند، و بسیاری از تست‌ها نشان داد این ادعا بسیار محافظه کارانه بوده است (در سال 2007 کار اند درایور شتاب صفر تا صد این خودرو را 5.4 ثانیه ثبت کرد). این خودرو 274 اسب بخار نیرو و 380 نیوتن متر گشتاور داشت، خروجی‌هایی که تا به امروز خودروی مزدای دیگری نتوانسته با آن رقابت کند. حداکثر سرعت این خودرو معادل 240 کیلومتر بر ساعت می‌باشد.

4- مزدا اسپید 3

در تاریخچه سال‌های اخیر مزدا، هاچ بک مزدا اسپید 3 ظاهراً سریع‌ترین خودروی این برند ژاپنی است. این خودرو در تست کار اند درایور حداکثر سرعتی معادل 238 کیلومتر بر ساعت دارد و صفر تا صد را در 5.8 ثانیه پر می‌کند. شایعاتی چند سالی است در مورد یک مزدا اسپید 3 جدید وجود دارند، ولی مزدا هنوز چیزی در این مورد نگفته است. ما هم با اطمینان نمی‌توانیم چیزی در این مورد حدس بزنیم. در حال حاضر، مدل‌های دست دوم این خودرو بهترین شانس شما برای سوار شدن به یک مزدا اسپید 3 است. آخرین مدل‌های این خودرو در سال 2013 تولید شده‌اند.

3- مزدا RX-7

اگر می‌خواهید در مورد خودروهای پرفورمنس مزدا صحبت کنید، حتماً باید RX-7 با موتور روتوری در آن گفت و گو حضور داشته باشد. بین سال 1978 که رونمایی شد و آخرین مدل تولیدی از آن در سال 1995، RX-7 خودرویی بود که منتقدان و همچنین هوادارانش را غلام خود کرده بود! این خودرو که صفر تا صد را می‌توانست در 5.3 ثانیه پر کند، در آن سال‌ها آرزوی ماشین بازهای بی‌شماری محسوب می‌شد. RX-7 چند تریم و نسخه مختلف داشت که در بازار خیلی محبوب شدند، ولی آخرین نسخه آن که در 1991 رونمایی شد، تا به امروز توانسته عنوان خود مبنی بر یکی از سریع‌ترین خودروهای تاریخ کمپانی را حفظ کند. این خودرو می‌تواند سرعت خود را به حداکثر 250 کیلومتر بر ساعت افزایش دهد.

2- مزدا RX-7 تیپ آر

تیپ آر که یکی از بسیار نسخه‌های RX-7 است، در شتاب صفر تا صد با 5.1 ثانیه زمان خود به راحتی می‌تواند مدل پایه این خودرو را شکست دهد. همانند مدل استاندارد، حداکثر سرعت این خودرو هم 250 کیلومتر بر ساعت است. این خودرو 280 اسب بخار نیرو و 314 نیوتن متر گشتاور دارد. تیپ آر برادرانی به نام‌های تیپ آر اس و تیپ آر زد هم داشت، ولی اطلاعات پرفورمنس این دو مدل در دست نیست. رتبه دوم تیپ آر ولی احتمالاً می‌تواند از سوی این دو نسخه به چالش کشیده شود.

1- مزدا RX-7 اسپریت آر

همانند نسخه ویژه RX-8 که بعدها رونمایی شد، مزدا RX-7 اسپریت آر هم آخرین مدل برای این خودروی پرفورمنس افسانه‌ای بود. از آن جایی که این خودرو هیچ وقت وارد آمریکا نشد، واژه نایاب هم نمی‌تواند به خوبی حق مطلب را در مورد آن ادا کند. RX-7 اسپریت آر یک خودرو ویژه بود که بیش از آن چه کمپانی ادعا می‌کرد قدرت داشت. هر کسی که یک بار شانس نشستن پشت فرمان آن را داشت، می‌گفت که قدرت و شتاب مشابه این خودرو را در هیچ مزدای دیگری ندیده است. RX-7 صفر تا صد را در 5 ثانیه پر می‌کرد و حداکثر سرعت آن معادل 241 کیلومتر بر ساعت بود.

 منبع:www.z4car.com

 


, , , , , , ,

متمایز بودن در عرضه محصولات، ویژگی منحصر گروه بهمن
متمایز بودن در عرضه محصولات، ویژگی منحصر گروه بهمن
پيشنهادي
قیمت تارا اتوماتیک در بازار آزاد – اسفند ۱۴۰۰
قیمت تارا اتوماتیک در بازار آزاد – اسفند ۱۴۰۰
پيشنهادي

پاسخي بگذاريد

ايميل شما منتشر نخواهد شد. فيلد هاي لازم علامت گذاري شده اند *

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]