نگاهی به تاریخچه مزدا شریک تجاری گروه بهمن

نگاهی به تاریخچه مزدا شریک تجاری گروه بهمن

بسیاری از شرکت های موفق در دنیا روزگار سختی را پشت سر گذاشتند و توانستند نوسان‌های زیادی را پشت سر بگذارند و با مشقت فراوانی مسیر کاری خوود را به به سمت و سوی موفقیت بچرخانند و در حال حاضر به برندهایی تبدیل شده‌اند که بسیاری از افراد و شرکت های داخلی و خارجی در آرزوی قدم گذاشتن در راه آنها، روزگار می‌گذرانند که دانستن تاریخچه آنها می‌تواند یک نمای کلی از چرایی موفقیتشان در اختیار ما بگذارد.

بسیاری از شرکت های موفق در دنیا روزگار سختی را پشت سر گذاشتند و توانستند نوسان‌های زیادی را پشت سر بگذارند و با مشقت فراوانی مسیر کاری خوود را به به سمت و سوی موفقیت بچرخانند و در حال حاضر به برندهایی تبدیل شده‌اند که بسیاری از افراد و شرکت های داخلی و خارجی در آرزوی قدم گذاشتن در راه آنها، روزگار می‌گذرانند که دانستن تاریخچه آنها می‌تواند یک نمای کلی از چرایی موفقیتشان در اختیار ما بگذارد.

مزدا شرکت خودروسازی ژاپنی است، که در سال ۱۹۲۰ توسط جوجیرو ماتسودا تأسیس شد.
دفتر مرکزی این شرکت در شهرستان آکای، هیروشیما، ژاپن قرار دارد. این شرکت در سال ۲۰۱۶ بالغ بر یک میلیون و ۵۰۰ هزار خودرو تولید کرد. هم‌اکنون شرکت مزدا در جایگاه پانزدهم از بزرگترین تولیدکنندگان خودرو در جهان قرار دارد.

جوجیرو ماتسودا بنیانگذار شرکت خودروسازی مزدا با الهام از اهورامزدا و با توجه به تشابه اسمی نام خانوادگی اش با کلمه مزدا، این نام را بر اولین محصول خود گذاشته است. بر پایه اظهارنظر وب‌گاه مزدا دلیل نام‌گذاری این شرکت این طور بیان شده‌است: «نام شرکت مزدا برگرفته از نام اهورامزدا خدای اولین تمدن‌های غرب آسیا است. ما اهورامزدا را به خدای خرد، اندیشه و هماهنگی تفسیر کردیم. به عنوان منشأ هر دو تمدن شرقی و غربی و همین‌طور به عنوان نمادی از فرهنگ خودرو. این آمیختگی از تمایل به دستیابی به صلح جهانی و توسعه صنعت خودرو انجام شد.

شرکت مزدا به عنوان تولیدکننده ابزار و ماشین آلات در سال ۱۹۲۰ پایه‌گذاری شد و از سال ۱۹۳۱ به تولید خودرو نیز پرداخت. این شرکت در طول جنگ جهانی دوم برای ارتش ژاپن تولید اسلحه و جنگ‌افزار کرد. نخستین اتومبیل دارای چهار چرخ این شرکت با نام مزدا۳۶۰ در سال ۱۹۶۰ وارد بازار شد.

در مورد جوجیرو ماتسودا صحبت های زیادی مطرح می‌شود که از جمله آن علاقه خاص این فرد به آئین زرتشتی و اهورا مزداست. در احوالات این فرد گفته می‌شود که علاقه او به این آئین  بر اساس اتفاقاتی است که در زندگی او رخ داده است و با بعضی از افراد این آئین آشنا شده و آموزه‌های زرتشت را پسندیده است.

علاقه جوجیرو ماتسودا به اهورا مزدا در آئین زرتشت و شباهت اسمش به کلمه مزدا دست به دست داده و نام این شرکت خودروسازی را تشکیل داده است. البته این شرکت در ژاپن به نام خود موسس شناخته می‌شود و محصولات این شرکت با نام ماتسودا خرید و فروش می‌شود اما برند معتبر و ثبت شده محصولات این خودروسازی از ابتدا مزدا بوده و در تمامی مراحل شکل‌گیری این شرکت معتبر، به همین منوال بوده است.

در مورد تاریخچه مزدا باید بگوییم که پایه این شرکت از سال ۱۹۲۰ پایه‌گذاری شد و پس از ۱۱ سال کار تحقیقاتی و عملی موفق شد اولین سری خودروهای خود را به بازار عرضه کنند. این شرکت نیز همانند بسیاری از شرکتهای خودروسازی در جنگ جهانی دوم وارد تولیدات مربوط به خودروهای جنگی شد و همانند رنو فرانسه که بسیاری از ادوات موتوری ارتش فرانسه را تامین می‌کرد، نسبت به تولید کامیون‌ها، سلاح‌ها و دیگر ادوات جنگی اقدام کرد و عملا خودروسازی این شرکت وارد حاشیه شد.

پس از اتمام جنگ فعالیت‌های خودروسازی این شرکت پس از فراز و نشیب‌های فراوان از سر گرفته شد و اولین خودروی چهارچرخ این برند در سال ۱۹۶۰ با نام مزدا ۳۶۰ وارد بازار شد که اتفاق خوبی در صنعت خودروسازی ژاپن به شمار می‌رفت.

مزدا که با ثبت شرکت ماتسودا با نام کامل ماتسودا کابوشیکی کایشا راه‌اندازی شد، در حال حاضر در شهر هیروشیما ژاپن فعالیت می‌کند که سالانه بیش از دو میلیون خودرو تولید کرده و در بازارهای بین‌المللی عرضه می‌کند.

در مسیر موفقیت شرکت خودروسازی مزدا و تاریخچه مزدا افراد زیادی موثر بودند که از جمله آنها موسس این شرکت بود اما نباید نقش افرادی همچون کنیچی یاماموتو را نادیده بگیریم. کنیچی یاماموتو را که پدر موتورهای دوار مزدا می‌نامند توانست با ابداع این نوع از موتورها نقش بسزایی در ارتقا سطح کیفیت محصولات مزدا داشته باشد.

یاماموتو که توانست به ریاست مزدا برسد و در زمان مدیریت او تولیدات این شرکت را افزایش دهد و از نظر کیفی نیز ارتقا خوبی در آنها ایجاد کند، در ۹۵ سالگی از دنیا رفت. این مهندس نخبه ابتدا در شرکت مادر مزدا دو سال کارگری کرد و در حین کارگری توانست موتور اختصاصی برای خودرو تولید کند. او پس از نشان دادن استعداد بی‌نظیرش در خودروسازی وارد طراحی مزدا شد و تونست نمونه‌های خوبی از موتورهای موردنیاز این شرکت را ارائه دهد.

شرکت مزدا در زمان مدیریت یاماموتو توانست در مسابقات لمانز در ۱۹۹۱ حائز مقام اول شده و به همین دلیل یک موج بزرگ رسانه‌ای در دنیا ایجاد شد که مردم دنیا بیش از پیش به کیفیت محصولات شرکت مزدا پی بردند. جالب است بدانید که مزدا ۷۸۷B توانست بدون پیستون در این مسابقات به قهرمانی برسد و یک انقلاب بزرگ در این مسابقات ایجاد کند.
همچنین با انقلابی که یاماموتو در مزدا ایجاد کرد، با وجود عدم تولید موتورهای دوار در حال حاضر، یک تیم تحقیقاتی بزرگ در زمینه ادامه تولید این نوع از خودروها در حال فعالیت هستند که شاید منجر به نتایج جالبی شود که بازهم مزدا را به تیتر اول رسانه‌های دنیا تبدیل کند.

شرکت مزدا در حال حاضر بیش از نیم قرن فعالیت خود را مدیون افرادی همچون یاماموتو و ماتسودا است که توانستند با هدایت درست این شرکت در مسیر خودروسازی، این برند را به یک برند آشنا در سطح برندهای آمریکایی و اروپایی تبدیل کند.

در دهه هفتاد بازار خودروهای ایران شاهد حضور یکی از برندهای معتبر بین‌المللی بود که در دو نوع خودروی سدان و وانت وارد بازار شد و توانست جایگاه خوبی را در بین مشتریان ایرانی پیدا کند. مزدا ۹۲۹ اولین خودرویی بود که به صورت کوپه طراحی شده بود و به بازار ایران عرضه شد و مشتریان خوبی را نیز پیدا کرد.

شاید مزدا بیش از اینکه برای خودروهای سواری، شناخته شود برای وانت‌های خوبی بود که از این برند وارد کشورمان شد و طرفداران زیادی پید اکرد. هنوز هم وانت‌های برند در کشور تولید می‌شود و فروش بسیار بالایی در کشور دارد. تولید خودروهای این برند توسط گروه بهمن انجام شد.

این گروه خودروسازی که از همان ابتدا به “شرکت اتومبیل‌سازی مزدا و ایران وانت” معروف بود توانست با عرضه خودروهای این برند جایگاه خوبی در بازار خودروهای کشور کسب کند. شاید تولید خودروهای مزدا ۳۲۳F و ۳۲۳SL در ایران یک تحول بزرگ در محصولات گروه بهمن بود که با توجه به کیفیت خوب این خودروها توانست مزدا را در کشور بیش از پیش محبوب کند.

 

تولید خودروی مزدا FL 323 تا سال ۸۶ ادامه داشت و تعداد بالای فروش این خودروها باعث شد که مدل‌های جدیدتر مزدا نیز وارد خط تولید گروه بهمن شده و مردم ایران استقبال خوبی از این محصولات انجام دادند. شاید اوج محصولات مزدا در ایران مربوط به مزدا ۳ باشد که هنوز هم با مدل‌های مختلف در بازار وجود داشته و خرید و فروش می‌شود و مزدا ۳ نیوفیس جدیدترین خودرویی است که گروه بهمن عرضه کرد.

منبع:www.asbe-bokhar.com


, , , , , , , , , , ,

متمایز بودن در عرضه محصولات، ویژگی منحصر گروه بهمن
متمایز بودن در عرضه محصولات، ویژگی منحصر گروه بهمن
پيشنهادي
قیمت تارا اتوماتیک در بازار آزاد – اسفند ۱۴۰۰
قیمت تارا اتوماتیک در بازار آزاد – اسفند ۱۴۰۰
پيشنهادي

پاسخي بگذاريد

ايميل شما منتشر نخواهد شد. فيلد هاي لازم علامت گذاري شده اند *

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]